Մարտի 14-ին աշխատանքն է շարունակել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի՝ նախօրեին մեկնարկած համատեղ նիստը՝ Արմեն Աշոտյանի եւ Կոնստանտին Կոսաչովի համանախագահությամբ:
«Համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում» թեմայի շրջանակում ելույթ են ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը:
Զեկուցողները ներկայացրել են Միջխորհրդարանական միությունում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ՍԾՏՀ ԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում, Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ-ում պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքը, կարեւորել համակարգված ու փոխշահավետ համագործակցությունը, անդրադարձել կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությանը: Նրանք մտահոգություն են հայտնել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) գործունեության առնչությամբ: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ այդ կառույցը հեռացել է իր գործունեության տնտեսական էությունից եւ քաղաքականացվել:
Հերմինե Նաղդալյանը, միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերը, գոհունակությամբ ընդգծել է, որ երկու երկրների պատվիրակություններն արդյունավետ համագործակցում են միջազգային խորհրդարանական մի շարք հարթակներում: Բանախոսի գնահատմամբ՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունն առավել ճկուն է եւ օրենսդիրներին հնարավորություն է տալիս քննարկելու ու ներկայացնելու հարցերի լայն շրջանակ: Նա միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությանն անդրադարձել է նաեւ մեր երկրի՝ խորհրդարանական կառավարման անցնելու համատեքստում: Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է պատվիրակությունների եւ նրանց ղեկավարների շփումների ակտիվացումը, հանդիպումները նման միջոցառումների շրջանակում, տարբեր ձեւաչափերի քննարկումների անցկացումը, ինչը հնարավորություն կտա առավել ամրապնդելու պատվիրակությունների համագործակցությունը, գնահատելու համատեղ ջանքերը եւ հասկանալու առաջնահերթությունները:
Կոնստանտին Կոսաչովը եւս կարեւոր է համարել պատվիրակությունների ղեկավարների պարբերական հանդիպումները, պատվիրակությունների համակարգված գործակցությունը եւ տարբեր հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշումները միմյանց փոխանցելը:
Նիստի ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի հաջորդ համատեղ նիստը կկայանա 2018 թվականի երկրորդ կեսին, Մոսկվայում:
Նիստից հետո Արմեն Աշոտյանը եւ Կոնստանտին Կոսաչովը հանդիպել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:

On March 14, the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs co-chaired by Armen Ashotyan and Konstantin Kosachev continued its work.
The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Hermine Naghdalyan and the Chair of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs Konstantin Kosachev delivered a speech within the framework of the theme The Cooperation in the International Parliamentary Structures.
The rapporteurs presented the joint work of the delegations to the Inter-Parliamentary Union, the CSTO PA, the IPA CIS, PABSEC, the OSCE PA, the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, as well as PACE, highlighted the coordinated and mutually beneficial cooperation and touched upon the necessity of enlivening of the ties. They expressed concern over the activities of PABSEC. Hermine Naghdalyan noted that PABSEC has moved away from the economic essence of its activities and had been politicized.
Stressing the inter-parliamentary ties in the development of the inter-state relations, Hermine Naghdalyan has underlined with satisfaction that the delegations of the two countries effectively cooperate on a number of international parliamentary platforms. By the speaker’s assessment, the parliamentary diplomacy is more flexible and gives an opportunity to the legislators to discuss and present a wide scope of issues. She also referred to the importance of the inter-parliamentary cooperation in the context of turning into parliamentary government. Hermine Naghdalyan emphasized the activation of the contacts of the delegations and their heads, the meetings in the framework of such events, the holding of the debates of different formats which would give an opportunity to further strengthen the cooperation of the delegations, assess the joint efforts and understand the priorities.
Konstantin Kosachev also considered important the regular meetings of the heads of the delegations, the coordinated cooperation of the delegations and conveying each other the positions on different items.
At the end of the sitting the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan and the Chair of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs Konstantin Kosachev signed a joint statement.
The next joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs will be held in second half of 2018, in Moscow.